Zopár slov na úvod


Naša chovateľská stanica Stella Karpatica začala písať svoju históriu v októbri 2006. Jej základy ale boli položené už v roku 2001, keď som doviezol z východného Slovenska chovného 4 ročného psíka Bada z Jackovej hory. Pes mal absolvované SD, FSMP aj brlohárky. Bol uchovnený, ale majiteľ sa mu nemohol venovať a keďže ja som o svojho prvého bordera Atosa z Nováčan nešťastne prišiel a v rodine panoval smútok, tri dni nato sme už mali Baďa doma. Mal štyri roky a majiteľ mi povedal že teraz už je na mne, aby si ma obľúbil a spoľahlivo mi začal slúžiť. Bral som môjho nového parťáka každý druhý deň do revíru, kde preukázal svoju vynikajúcu povahu aj poľovnú upotrebiteľnosť. Nedokázal som si predstaviť že by som išiel do lesa bez Baďa, dohľadal mnoho zveri ktorá nezhasla v ohni, strhol a zadávil postreleného silného srnca. Bol poranený silným kancom na spoločnej poľovačke, ale to jeho agresivitu voči diviačej zveri len umocnilo, jednoducho na Baďa bolo stopercentné spoľahnutie. Stručne povedané, bol to malý psík s veľkým srdcom a bojovným duchom. Takto sme sa priatelili 4 a pol roka, keď mi nešťastnou náhodou zahynul. Rýchlo som zavolal pánovi Richweissovi , ktorého sučku Baďo nakryl, či mu nezostalo šteniatko. Voľná bola len sučka, ale neváhal som ani sekundu a Brita z Dolného pola, ktorú voláme Betka zaujala Baďove miesto pri mojej nohe. Je prvá sučka v našej domácnosti, veľmi ostrej povahy, ale rodinný miláčik, vie to aj patrične zneužívať, a my si to radi nechávame od nej ľúbiť...

Veľmi rýchlo sa začala učiť, úspešne sa zúčastnila na výstavách. Absolvovala FSD I c. 96b.,FSMP I. c. 116b., SD II. c 160b., SV I. c 212b., BL v I. cene a MSBLT v I. a II.. cene. Je radosť s Betkou čokoľvek robiť, vie všetko a veľmi dobre. V podstate som sa na nej všetko učil aj ja, keďže všetky jej skúšky boli aj mojimi prvými, ale všetko mi práve Betka uľahčila. V októbri 2006 sme zaregistrovali chovateľskú stanicu Stella Karpatica. Keď prišlo tretie háranie, Betku sme nakryli Jovishom z Romanovho Chovu, ktorý patril do “svorky psov“ chov. stanice Fleret Moravia pána Šimùnka. Úspešne sme odrodili päť šteniatok, a s čím sme nerátali je skutočnosť, že jedno z nich sme si hneď aj doma nechali. Pri výbere sme si nechali poradiť pánom Šimùnkom a bola to dobrá voľba. Pes Ater je blu & tan a má veľmi dobrú povahu, je rozvážny a prítulný, ľahko ovládateľný a učenlivý. Dosiahol titul JCH SK, zložil skúšky FSMP I. c., FSD II. cena. Máme z neho doma všetci veľkú radosť. Psík a sučka našli svojho nového majiteľa v Poľsku, budú poľovne vedení s cieľom použiť ich aj v chove. Ostatné dve sučky zostali na Slovensku a tiež majú pekné podmienky pre svoj psí život, stali sa domácimi miláčikmi.

V októbri 2008 sme Betku nakryli psom Antti Khami u pána Trojku, úspešne odrodili a odchovali druhé šteniatka, z nich dve sučky sú v Čechách, dvaja psíkovia na Slovensku. Dlhodobým cieľom našej chovateľskej stanice bude v prvom rade vytvoriť ideálne podmienky našim dvom chovancom, Betke a jej potomkovi Aterovi. Budeme zdokonaľovať ich poľovnú upotrebiteľnosť a sem tam sa predvedieme na výstavách. Čo sa týka exteriéru, tam chceme obzvlášť citlivo pristupovať k vyváženosti jednotlivých exteriérových rysov tak, aby žiadny exteriérový prvok nedominoval nad ostatnými alebo ich nepotláčal. Veľmi starostlivo preto budeme hľadať ďalšieho vhodného psa na krytie a dúfať že sa nám náš chovateľský cieľ bude dariť úspešne realizovať.

V máji 2010 sme po dôkladnom zvážení nakryli Betku výborným psom, ktorý sa umiestnil aj na Crufte, Bubbles Fleret Moravia. Narodili sa nám traja psíkovia a jedna fenka. Všetkých sa nám podarilo vhodne umiestniť novým majiteľom a po menších nedorozumeniach ostal na koniec Cocain (Kokino) v našej svorke. Takže máme zase po čase možnosť prezentovať výsledky nášho chovateľského úsilia na výstavách a na skúškach poľovnej upotrebiteľnosti. Kokino je veľmi priateľský pes v ktorom sa snúbi jeho prirodzená elegancia exteriéru a pohybu s temperamentom a výraznou chuťou k práci. Doma nás už všetkých presvedčil že nuda s ním určite nebude :)

Vďaka dosiahnutým vynikajúcim výsledkom na výstavách v roku 2011 a najmä kvalifikovaním sa, sme Kokina prihlásili na prestížnu výstavu CRUFT 2012 v Birminghame. Tomuto cieľu sme prispôsobili jarnú výstavnú prípravu na Slovensku. Ak všetko dobre dopadne, spolu s našími priateľmi chovateľmi, sa tešíme na atmosféru ktorú možno zažiť asi len tam.Nová Dubnica, január 2012.